Narzędzia akumulatorowe i tradycyjne – które lepsze?

Poza dobrym planem i wizją nowego wnętrza, podczas remontu najważniejsze są szybkość działania, wygoda pracy, niezawodność narzędzi oraz oszczędność czasu i miejsca. Aby to wszystko można było wdrożyć w życie, niezbędne są odpowiednie sprzęty, czyli takie, które posiadają parametry adekwatne do wykonywanych prac oraz są wygodne w użyciu. Obecnie tworzy się elektronarzędzia zarówno na akumulatory, jak i czerpiące z tradycyjnych źródeł zasilania. Które z nich będą lepsze?

Wkrętarka na akumulator

Mało kto skusi się na wkrętarkę „z kablem”, jeśli ma to wyboru sprzęt z akumulatorem (a najczęściej dwoma, wymiennymi). To proste – kabel to spore ograniczenie, co jest szczególnym utrudnieniem, jeśli podczas remontu nie zawsze ma się dostęp do źródła prądu, często zmienia się miejsce i robi coś na wysokości. Moc akumulatorów ma jednak swoje ograniczenia – w końcu ulegnie wyczerpaniu i o ile w zapasie jest drugi, nie ma większego problemu. Jednak mając większy zakres prac, ergo wymagając mocniejszego sprzętu, np. wkrętarki wiertarki udarowej, warto zastanowić się nad zakupem tradycyjnego modelu, z kablem – większa eksploatacja może bowiem zbyt szybko wykorzystać pełne moce akumulatorów i przestaną one być tak wydajne, a praca stanie się mozolniejsza. Dobrze jednak mieć wtedy w zapasie sporej długości przedłużacz.

Wyrzynarka lepsza z kablem

Wszystko jednak zależy od rodzaju sprzętu. O ile np. zabłębiarkami pracuje się na ograniczonej powierzchni, o tyle w przypadku cięcia dużych płyt, warto pokusić się o sprzęt akumulatorowy. Wyrzynarki akumulatorowe będą bezpieczniejsze – nie ma ryzyka przypadkowego przecięcia kabla, nie przeszkadza on też podczas nachylania się np. nad dużą płytą meblową, nie ogranicza ruchów. Podczas wybierania elektronarzędzia z akumulatorami, warto zwrócić uwagę na ich pojemność, a przy pracy pamiętać, by obydwa były zawsze naładowane oraz podłączać je od razu po wyczerpaniu, by zapewnić sobie płynność pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *