Wiercenie dziury w… ścianie

Każdy zna powiedzenie „wiercić dziurę w brzuchu”, które pojawia się zawsze wtedy, kiedy komuś na czymś bardzo zależy i długo o coś kogoś prosi. Lub po prosty męczy. Nie jest rzadkością, że czasem wierci się komuś dziurę w brzuchu o to, by wreszcie coś naprawił, przykręcił, wyremontował. Problem pojawia się wtedy, kiedy owo wiercenie faktycznie trzeba urzeczywistnić, a w domu brak wiertarki… czy można sobie bez niej poradzić?

Wiertarka jest potrzebna…

W miękkim materiałach, jak płyty kartonowo-gipsowe, tworzące ścianki działowe czy też płyty meblowe, z łatwością można zrobić dziurę, np. z pomocą gwoździa, choć zdecydowanie lepszym i pewniejszym sposobem – choć wymagającym nieco więcej siły lub też specjalnego sprzętu – jest używanie wkrętów. Z kolei w ścianach z betonu czy cegieł nawet zrobienie małej dziury bywa problemem. Wtedy właśnie niezbędna jest wiertarka festool lub inna, o odpowiedniej mocy.

Wiele osób, szczególnie tych, którzy nie przepadają za przeprowadzaniem remontów na własną rękę, rezygnuje z tego narzędzia z myślą, że nigdy się nie przyda. A tymczasem powieszenie lustra, nowego obrazka, czy nawet haczyka może się okazać niemożliwe, jeśli ściana jest odpowiednio twarda i nie posiada się sprzętu o odpowiedniej mocy.

…dobre wiertło jeszcze bardziej!

Do wszelkich prac z wykorzystaniem elektronarzędzi, niezbędny będzie przedłużacz. To szczególnie ważne, ponieważ sprzęty zazwyczaj nie są wyposażone w kabel o zbyt dużym zasięgu. Oczywiście niezbędne będą wiertła do różnych powierzchni – wiertło centrujące, do metalu, betonu czy drewna, żeby można było wywiercić dziurę w każdej powierzchni. Ważne, by były one dobrze dopasowane do sprzętu i dobrej jakości – w toku eksploatacji łatwo o stępienie czy złamanie, dlatego warto mieć ich także większy zapas, najlepiej trzymany w poręcznym pudełku. Przy wierceniu, szczególnie w betonie, dobrze jest mieć pod ręką także odkurzacz, by ba bieżąco pozbywać się kurzu, który szybko wszędzie osiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *